dmt
31 شهریور 1401 - 01:43

ایران، یکی از موضوعات دیدارهای بایدن با تراس و ماکرون

ایران، یکی از موضوعات دیدارهای بایدن با تراس و ماکرون

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «جو بایدن» رئیس جمهور آمریکا در حاشیه اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل با «لیز تراس» نخست‌وزیر انگلیس و «امانوئل ماکرون» رئیس جمهور فرانسه دیدار کرد.

انگلیسفرانسهطبق گزارش‌ها، در این دیدار علاوه بر روابط دوجانبه، بحران‌های جهانی از جمله کمبود مواد غذایی، گرانی حامل‌های انرژی و همچنین جنگ اوکراین، درباره مسائل مربوط به ایران نیز صحبت شد.

کاخ سفید بامداد پنجشنبه طی بیانیه‌ای درباره دیدار بایدن و تراس، گفت: «دو طرف بر ادامه هماهنگی برای مقابله با چالش‌های ناشی از چین و تامین امنیت انرژی تاکید کردند».

چینرئیس‌جمهور آمریکا و نخست‌وزیر انگلیس در این دیدار گفتند: «ما توافق کردیم که برای کنار گذاشتن انرژی روسیه همکاری کنیم. اظهارات اخیر پوتین در مورد اوکراین، تجاوزکارانه است. اقدامات پوتین، لزوم ادامه حمایت متحدان از اوکراین را نشان می‌دهد».

روسیهتراس در گفتگو با بایدن اظهار داشت: «ما از اوکراین حمایت می‌کنیم و دست یاری را به سوی کشورهای دموکراتیک دراز می‌کنیم تا آزادی و آینده‌ای مرفه برای مردمانمان تضمین شود».

کاخ سفید در بیانیه دیگری با اعلام دیدار رؤسای جمهور آمریکا و فرانسه، اعلام کرد: «بایدن و ماکرون درباره تلاش‌ها برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای گفتگو کردند».

در این بیانیه آمده است: «دو طرف بر حمایت مداوم خود از تلاش‌های اوکراین برای دفاع از خود در برابر تجاوز روسیه تاکید کردند. بایدن و ماکرون همچنین ادامه همکاری در منطقه هند و اقیانوس آرام و چالش‌های ایجاد شده توسط چین را مورد بحث و بررسی قرار دادند».

در حال تکمیل...

منبع: فارس
شناسه خبر: 751043